GENSHIN IMPACT VODIČ

Vodič za igru

Postani član i dobijaš pristup našoj cjelokupnoj kolekciji Vodiča za igre!

Prijavi se

Uvod
Gacha igre su dugo imale svoju malu publiku prije nego što se pojavio Genshin Impact, ali nijedna nije bila ni približno popularna (osim Fate Grand Order, ali to je priča za neki drugi put). Za one koji su novi u ovom pojmu, gacha se odnosi na automat gdje ljudi ulažu novac u nadi da će osvojiti jednu od mnogih ponuđenih nagrada. U terminima Genshin Impacta, to znači plaćanje novca za šansu da dodate jednog od mnogih likova i oružja svom timu.

Izdat od strane developerskog studija Mihoyo 2020. godine, Genshin Impact nudi igračima iskustvo otvorenog svijeta unutar gacha žanra, za razliku od bočnih skrolera u konvencionalnijim igrama. Sama igra se sastoji od nekoliko mehanika, od kojih je najznačajnija interakcija elemenata, vitalan koncept koji je potrebno savladati kako biste postali majstor borbe.


Početak
Prije nego što počnemo, trebali biste odlučiti na kojoj platformi želite igrati. Genshin Impact je dostupan na PC-u, mobilnim uređajima, kao i na PS4. Međutim, možete dijeliti podatke o igri samo između PC-a i mobilnog uređaja. Ovo je važno ako planirate igrati na PS4.

U pravom gacha stilu, ubrzo nakon što završite početne zadatke i dobijete nekoliko besplatnih dragulja, trebali biste imati dovoljno da obavite nekoliko "rollova" za novog lika. Dugoročno gledano, to možda nije presudno, ali ako želite početi snažno, trebali biste ciljati na likove sa 5 zvjezdica. Diluc je generalno najbolji izbor ako povlačite na standardnom baneru. Više o tome kasnije. Postoje i ekskluzivni baneri za određene likove u Genshin Impactu, i možete odabrati da povlačite s tih banera ako želite. Standardni baneri nude likove iz općeg izbora, a također imate šansu da izvučete oružje sa 5 zvjezdica. Međutim, trebali biste izbjegavati oružja, posebno ako tek počinjete. To je zato što uvijek možete koristiti lik, ali oružje bez lika koji ga može opremiti je samo višak u vašem inventaru. Ako ste dovoljno strpljivi, možete ponavljati "re-roll" dok ne dobijete lik kojeg želite.

Na početku biste trebali težiti da što prije dostignete Adventure Rank (AR) 12. Ovo otključava dnevne zadatke, koji vam svaki dan daju solidan dio EXP-a i poena prijateljstva. Sljedeće se otključava na različitim nivoima: Ekspedicije (AR 14), Kooperativna igra (AR 16). Ekspedicije vam omogućavaju da šaljete likove da sakupljaju materijale u vaše ime. Nije mnogo, ali je bolje nego ništa. Kooperativna igra vam omogućava da se povežete s prijateljima i zajedno istražujete. Imajte na umu da se možete pridružiti samo igračima čiji je nivo svijeta jednak ili niži od vašeg.

Želje i Baneri
Kao i u svakoj drugoj gacha igri, sastavljanje tima likova je ogroman adut Genshin Impacta. Ovo se postiže putem sistema "Wish", koji koristi Fate valute. U igri postoje dvije vrste Fate valute: Intertwined Fates i Acquaint Fates. Svaka Fate oznaka odgovara jednoj želji, i može se iskoristiti putem Primogema. Razlika između Intertwined Fates i Acquaint Fates se svodi na banere na kojima se mogu koristiti.

U Genshin Impactu uvijek su aktivna dva ili više banera u bilo kojem trenutku. Tu su standardni baner, baner za oružje i ekskluzivni baner za događaje. Acquaint Fates se koriste isključivo na standardnom baneru, koji vam omogućava da prizivate likove i oružja iz osnovnog izbora. S druge strane, Intertwined Fates se koriste na baneru za oružje i ekskluzivnim banerima za događaje. Ovi baneri dolaze s likovima i oružjem koji su dostupni samo ograničeno vrijeme, i zbog toga su obično popularniji među igračima u poređenju sa standardnim banerom. Također imate veće šanse da dobijete određene likove i oružja na ovim banerima, pa ima smisla uložiti svoje Primogeme u njih ako postoji nešto ili neko što želite dobiti. Imajte na umu da se vaš "pity counter" ne prenosi između različitih tipova banera, pa budite pažljivi s resursima prije nego što previše uložite u jedan od njih.

Postoji više načina na koje možete zaraditi Primogeme u Genshin Impactu. Najjednostavnija opcija je da ih kupite u trgovini unutar igre. Ako ste igrač koji ne želi trošiti novac, možete ih dobiti isključivo putem zadataka, dnevnih misija, ispunjavanjem određenih postignuća, kao i porazom specijalnih neprijatelja. Ako vam ne smeta potrošiti malo novca, možete odabrati Blessing of the Welkin Moon, koji vam daje oko 3000 Primogema (uključujući Genesis Crystals) za mjesec dana po cijeni od 4,99$.

Prioriteti za napredak

Da biste aktivno napredovali u igri, osim priča i istraživanja, trebali biste odmah obaviti svoje dnevne zadatke kad god možete. Prioritetno iskoristite svoju smolu (resin) odmah, bilo farmanjem domena, lovom na šefove ili pretvaranjem smole u Kondenziranu smolu. Zatim, trebali biste završiti svoje dnevne misije. Ne zaboravite prikupiti materijale prikupljene putem ekspedicija i poslati likove na nove ekspedicije. Također, zahtjevi za ugled su solidan izvor More svake sedmice, čak i ako ste ih već sve završili. Zapamtite: More nikada ne možete imati dovoljno. Pratite napredak u vašem Adventurerskom priručniku i radite na završavanju svih dnevnih ili sedmičnih zadataka. Ako farmate materijale za određenog lika, trebali biste provjeriti mjesta za sakupljanje, jer se obično obnavljaju svakih 1-2 dana. Najbolje je da označite ta mjesta na svojoj mapi kako ne biste morali sve pamtiti.

Što se tiče istraživanja, trebali biste se fokusirati na pronalaženje što više Statua Sedmorice, teleportnih tačaka, Geokulusa i Anemokulusa što je brže moguće. Statue Sedmorice i teleportne tačke pomoći će vam u brzom putovanju i otvaranju mape, dok Geokulusi i Anemokulusi rade na povećanju vaših zaliha izdržljivosti, među ostalim nagradama. Uvijek pratite stvari koje pronađete na mapi pomoću ikona, kako biste uštedjeli vrijeme i izbjegli ponovna provjeravanja, posebno kada je riječ o Anemokulusima, Geokulusima i Crvenim agatima kasnije.

Sastavljanje tima i razvoj likova
Ako igrate besplatno, uvijek trebate biti pažljivi s kojim likovima odlučite ulagati resurse. Možda će vam biti primamljivo da podignete nivo svim likovima koliko god možete, ali to postaje veoma skupo kasnije, posebno kada su u pitanju vještine, artefakti i oružja, pa sačuvajte svaki Mora i materijal za likove koji vam se zaista sviđaju. S tim u vezi, ako ipak želite podizati nivo likovima, pokušajte da ne idete iznad nivoa 20, jer je to još uvijek prilično jeftino i izvodivo. Također vam daje besplatan dragulj za prizivanje, tako da prednosti nadmašuju troškove. Možete podizati nivo likova dalje po svojoj diskreciji.

Što se tiče sastava tima, to uglavnom ovisi o ličnim preferencijama, sve dok možete održavati DPS (šteta po sekundi) kada se borite protiv neprijatelja i šefova. Genshin Impact je u svojoj suštini PvE igra, tako da ne morate previše brinuti o opremi ili likovima ako uspijevate dovoljno brzo eliminirati većinu neprijatelja. Elementalna rezonanca je jedan faktor na koji treba obratiti pažnju, jer pruža određene bonuse ovisno o elementima u vašem timu.

Likovi u timu mogu biti podijeljeni u određene uloge. Ovo nisu strogi pojmovi unutar igre, i mogu postojati i specifičnije uloge, ali općenito, trebali biste imati nosioca (Carry), iscjelitelja (Healer) i podršku (Support) u svom timu. Vaš nosioc (Carry) će biti glavni lik kojeg koristite u borbi i obično ostaje aktivan najduže. Nosioci obično imaju visok DPS potencijal i niske intervale između korištenja vještina kako bi olakšali DPS. Primjeri snažnih nosilaca su Diluc, Ganyu i Klee. Također, imate iscjelitelje, koji pomažu da vaši likovi ostanu živi i smanjuju vašu zavisnost od hrane za obnovu zdravlja. Primjeri su Qiqi i Barbara. Vaša podrška (Support) je lik koji pojačava borbene sposobnosti tima, bilo putem elementalnih reakcija, ponovnog punjenja elementa, povećanja napada i slično. Primjeri su Sucrose, Bennett i Mona. Vaš četvrti lik obično popunjava praznine između ovih uloga.

Imajte na umu da je ovo samo pojednostavljenje uloga zasnovano na onome što smatramo optimalnim načinom korištenja vještina i talenata ovih likova, te da se mogu graditi na različite načine prema vašim preferencijama.

Borba
Borba u Genshin Impactu se vrti oko njegovih 7 elemenata, tačnije, oko načina na koji međusobno djeluju. Postoje Pyro, Cryo, Geo, Anemo, Electro, Hydro i Dendro. Dendro se za sada pojavljuje samo kod neprijatelja, pa ćete kao igrač graditi tim na osnovu ostalih 6 elemenata. Općenito pravilo je da gradite tim koji može kontinuirano nanositi štetu neprijateljima svih, ako ne većine elemenata, umjesto tima koji ima po jednog predstavnika svakog elementa. Vidite razliku?

Elementi se mogu podijeliti u 2 vrste: Aura elementi i Trigger elementi. Ova klasifikacija pomaže odrediti koji element ima prednost u elementarnoj reakciji, a samim tim i efekat reakcije. Na primjer, korištenje Hydro elementa na neprijatelju nakon Pyro daje 2.0x povećanje štete napadu koji pokreće reakciju, dok obrnuto daje samo 1.5x povećanje štete, iako je reakcija ista.

Aura elementi su elementi koji su inherentni na bilo kojem objektu, dok su Trigger elementi oni koji mogu aktivirati elementarnu reakciju kada dođu u kontakt s različitim Aura elementom. Na primjer, Pyro Slime će skoro uvijek imati aktivan Pyro status, pa će svaki napad s elementarnom infuzijom koji nanesete biti Trigger element, uz nekoliko izuzetaka. Anemo, Geo i trenutno Dendro su jedini elementi koji su striktno Aura elementi, što znači da se ne mogu koristiti za aktivaciju elementarne reakcije. Uzmimo opet scenarij s Pyro Slimeom. Iako možete širiti Pyro efekt na Pyro Slimea s Anemo elementom, u stvarnosti, Pyro element ovdje djeluje kao Trigger element.

Bit ćete dovoljno pripremljeni za suočavanje s većinom neprijatelja kada steknete osnovno razumijevanje Aura i Trigger elemenata te efekata različitih elementarnih reakcija.

Kao i sami elementi, reakcije se mogu podijeliti u 2 vrste: Transformativne reakcije i Pojačavajuće reakcije. Pojačavajuće reakcije su vrlo jednostavne; napad s Trigger elementom nanosi veću štetu nakon što katalizira reakciju. Dvije pojačavajuće reakcije u igri trenutno su Melt (otapanje) i Vaporize (isparavanje).

S druge strane, Transformativne reakcije izazivaju različite efekte, obično nanoseći dodatnu elementarnu štetu, i sastoje se od Freeze (smrzavanje), Overload (preopterećenje), Electro-charged (elektrificiranje), Superconduct (superprovodljivost), Shatter (razbijanje) i Swirl (vrtlog). Kod transformativnih reakcija, nivo lika koji pokreće reakciju, a još važnije, njihovo Elementarno majstorstvo, kao i otpornost neprijatelja na elemente, jedine su varijable koje se uzimaju u obzir. Za razliku od pojačavajućih reakcija, transformativne reakcije ne mogu kritično pogoditi, nisu pogođene statistikom napada i nisu umanjene obranom neprijatelja. Dakle, nisu ograničene DPS potencijalom pojedinačnog lika niti su pogođene statistikama lika koji primjenjuje prvi element, ako takav postoji.

Idealan slučaj je da vaši likovi nanose napade s elementarnom infuzijom u unaprijed određenom redoslijedu kako biste maksimizirali DPS potencijal. Otkrivanje tog redoslijeda sigurno će zahtijevati puno pokušaja i grešaka, a uključeno je i dosta matematike, pa je dobra ideja imati tablicu za praćenje različitih sastava tima kako biste otkrili koji vam najbolje odgovara.

Savjeti i trikovi 
Brojite svoje želje i neka vaše želje budu važne

Ako ciljate na 5-zvjezdani lik ili oružje, objavljena stopa povlačenja je 0.6%. Garantovano dobijate jednog pri sljedećem povlačenju ako ste napravili 90 povlačenja bez da ste dobili barem jednog 5-zvjezdanog lika ili oružje. To prosjek podiže na oko 1.6%, što je i dalje izuzetno nisko prema industrijskim standardima.

Međutim, Genshin Impact ima mehanizam "soft pity", koji drastično povećava vaše šanse za dobivanje 5-zvjezdanog povlačenja. Ovaj "soft pity" obično se dešava oko 75. povlačenja, tokom kojeg vaše šanse za dobijanje 5-zvjezdanog predmeta prelaze 70%. Ako to propustite, vaša najbolja šansa bit će na 91. povlačenju. Sve u svemu, nije najbolje, ali moglo bi biti i gore.

Trebate također imati na umu da brojač za pity ne prenosi između standardnih, oružanih i ograničenih banera. Stoga pažljivo razmislite o čemu želite poželjeti prije nego što potrošite svoje primogeme na baner.

Upravljanje izdržljivošću
Izdržljivost je ključan resurs u Genshin Impactu, posebno ako su vaši likovi prvenstveno usmjereni na napade punjenja tokom borbe. Jedan trik za smanjenje gubitka izdržljivosti je dvostruki skok. Kontinuirano skakanje omogućava vam da se krećete većom brzinom nego hodanjem, a ovo se može raditi čak i kada vam je izdržljivost iscrpljena, pomažući vam da održite brzinu sprinta kada inače to ne biste mogli.

Tokom bitke, možete upravljati izdržljivošću uz pomoć zamjene likova i animacija Elemental Burst-a, koje su više povezane s izbjegavanjem napada nego s upravljanjem izdržljivošću, kako ćemo vidjeti u sljedećem dijelu.

iFrames
iFrames, ili trenutci nevidljivosti, su kratki momenti unutar sekvenci animacije u kojima se šteta ne izračunava. Dakle, ne možete primiti štetu, što ih čini odličnim alatom protiv moćnog neprijatelja. Koncept iFrameova nije ograničen na Genshin Impact, ali jedna zajednička karakteristika s drugim igrama je da zahtijeva dobru vještinu upravljanja i precizno tajmiranje.

Srećom, iFrameovi u Genshin Impactu su prilično tolerantni u pogledu tajmiranja, posebno s animacijama Elemental Burst-a. To možete postići i zamjenom likova, iako je to nešto teže izvesti. Ipak, preporučujemo da malo vježbate iFrameove tokom zamjene likova, jer je to održivije nego oslanjanje na Elemental Burst. Ovo će vam biti korisno na duže staze, posebno kada se suočavate s šefovima dok imate malo zdravlja.

Upoznajte se s unutrašnjim vremenskim intervalima
Ranije smo spomenuli da se elementi mogu primijeniti na određeni subjekt pomoću Elemental Skills ili napada likova. Kada drugi element stupi u interakciju s tim subjektom, dolazi do elementarne reakcije. Nakon toga, oba elementa se čiste sa statusa subjekta. Unutrašnji vremenski interval je vrijeme nakon kojeg se elementarni status briše sa subjekta prije nego što drugi element može biti primijenjen. Ovo nije isto što i unutrašnji vremenski intervali za elementarne reakcije (koji ne postoje), ali imaju uzročno-posljedični učinak na reakcije.

Unutrašnji vremenski intervali nalaze se samo na pojedinačnim vještinama i napadima likova. Svaki od njih radi nezavisno jedan od drugog. Na primjer, svaki od tri Pyro napada u Dilucovoj Elemental Skills ima svoj vlastiti unutrašnji vremenski interval i stoga su sposobni aktivirati Pyro element ili pokrenuti reakcije neovisno jedan od drugog. Na sličan način, Mona's Elemental Burst ima unutrašnji vremenski interval od 2 sekunde nakon što se Illusory Bubble status primijeni na neprijatelje prije nego što Pyro može biti korišten kako bi uspješno pokrenuo reakciju nukle.

Otključajte svoj pristup
NEOGRANIČENIM
Aplikacijama, Videozapisima, Igrama i Vodičima